Sigara bırakabilmek İçin 5 Yöntem

17 Şub

Sigara her dönemin problemidir. Etrafımızda sürekli bırakmak istiyorum ama başaramıyorum diyenler ile dolu. Sigara bırakmak aslında tamamen isteğe ve kararlılığa bağlıdır. Eğer istekli ve kararlı iseniz bırakmama gibi bir ihtimaliniz bulunmamakta. Ama elbette sigarayı bırakmanız için destekleyici yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler hem sizi daha sağlıklı olmanız için sigarayı unutmanızı ve zamanla nikotin ihtiyacınızın azalmasını sağlamaktır. Sigara aslında vücudun nikotine olan bağımlılığı yüzünden insanın vazgeçemediği bir bağımlılıktır. Bir süre sonra bu sadece nikotin bağımlılığı değil alışkanlık haline de dönüşür. Örneğin yemekten sonra içmek bir alışkanlıktır. İlk olarak bu alışkanlıkları yok etmek gerekir. O alışkanlık yerini başka bir şey ile doldurursanız sigarayı arama durumunuz olmayacaktır. Şimdi size sigarayı bırakmak için 5 yöntem sayacağız.

sigarayı bırakabılmek için 5 yöntem

Elleri Oyalayacak Bir Şey Bulun

Sigara yalnızca bağımlılık değil aynı zamanda alışkanlık olduğunu belirtmiştik. Zamanla el alışkanlığı olduğu için sigarayı bıraktığınızda daha sık akla gelecektir. Bu yüzden elinizi oyalayacak bir şey bulmanız gerekmektedir. Bunun için birçok seçenek vardır. Örneğin teşbih çekmek hem eli hem zihni oyalayacaktır. Ya da aynı zamanda elde kalem çevirmek teşbih gibi eli ve zihni oyalar. Böylece bir uğraşınız olduğu için sigara aklınıza gelmeyecektir. Bu sigarayı bırakmak için en çok kullanılan yöntemden biridir.

Spor Yapın

Spor yapmak sadece sigara içenler için değil herkes için önemlidir. Spor yapanların zihnini bir şey ile oyalayıp sigarayı unutması gerekmektedir. Bunun için sigarayı hayatınızdan çıkarıp yerine herhangi bir sporu koyabilirsiniz. Böylece kendinizi daha sağlıklı hissettiğinizi göreceksiniz. Bu da sizi motive eden noktalardan biri olacaktır. Yeni bir hobi elde etmek size iyi gelecektir. Aynı zaman da sigarayı bıraktığınızda kendinizi yemek yemeğe vurabilirsiniz. Kilo almanızı da önleyen bir yöntemdir spor. Yürüyüş yapmakta size aynı şekilde yardımcı olacaktır.

Bol Su Tüketin

Sigara bırakmada en önemli şey de su tüketmek sigara akla geldiği an su içerseniz sigaranın yerini su ile doldurabilirsiniz. Su sağlıklı bir içecek olduğu için ne kadar içerseniz için problem olmayacaktır. Elinize bir şişe alın ve sigara aklınıza geldiği an içmeye başlayın bu sizi rahatlatacaktır.

Ağzınızı Oyalayacak Bir Şey Bulun

Sigarayı bırakamamanın bir başka sebebi de ağız tiryakiliğidir. Ağzınızı oyalayacak bir şey keşfedebilirsiniz. Örnek verilmesi gerekir ise sakız çiğnemek olabilir.

Kendinize Hobi Edinin

Kendinizi hobi edinerek oyalayın. Örneğin tiyatroya, sinemaya gitmek ya da sevdiğiniz bir şeyi yapmak size sigarayı bıraktıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir