Magnezyum Eksikliği Ve Sonuçları

29 Nis

Magnezyum vücut için en gerekli temel vitaminlerden bir tanesidir. Kısaca vücut bu minerale çok ihtiyaç duyuyor. Kişi kendinde ne gibi belirtiler gördüğünde magnezyum eksikliği sebeptir peki? İşte bu yazıda siz değerli okuyucular için bu belirtilerden kısaca söz edeceğiz. Bu eksiklik söz konusu olursa neler yaşanır? Bunlara da kısaca değindik.

magnezyum
magnezyum

Magnezyum Eksikliğini Engelleyin

Birçok kişi günümüzde besinlerden magnezyumu tam manası ile alamıyor. Çünkü suni gübreler, tarım ilaçları ve katkı maddeleri besinlerdeki magnezyumu aldı götürdü. Bu mineral eksikliğinde kas ağrıları artıyor. Kramp, uyuşukluk ve ani kasılmalar yaşanabilir. Bir diğer belirti de kalp ve damar rahatsızlığına sebep olması.  Yüksek tansiyon ve göğüs ağrıları bu eksikliğin en önemli göstergelerinden.

magnezyum eksikliği belirtileri
magnezyum eksikliği belirtileri

Ayrıca kemik erimesi. Magnezyumun nerede ise yüzde 70 kadarı kemiklerde bulunur. Eksik olursa kemik erimesi kaçınılmaz hale gelir. Uykusuzluğa da yol açan bu mineralin eksikliğinden kurtulmak için bol bol ıspanak, pazı, bitter çikolata, börülce, kabak çekirdeği, badem, muz, yoğurt ve incir gibi gıdalardan tüketmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir