Mide Ağrısından Kurtulmanın Yolları

5 Ağu

Ülkemizde yaşayan insanlar içerisinde en sık görülen sağlık sorunlarından birisi mide ağrısıdır. Mide ağrısı her yaş grubu insanın neredeyse ortak derdi olmuştur. Birçok yaşadığı bu sağlık sorunun çnne geçmek için doktor doktor gezmekte ve mide ağrısı şikayetinden kurtulmaya çalışır. Günlük hayatta bilmeden tüketilen birçok besin, mide ağrısının çoğalmasına neden olabilir.

mide ağrısı
mide ağrısı

Kuru baklagiller özellikle fasulye ve nohut gaz yapan yiyecekler arasındadır. Bu nedenle bu besinleri tüketirken biraz daha dikkatli olmak gerekir. Mide ağrısını hafifletmek için besin düzenlenmesine dikkat edilmelidir. Hızlı yemek yemek, sakız çiğnemek mide ağrılarının artmasına neden olabilen yiyeceklerdir. Kişilerin zayıflamak veya midesinin dinlendirmek için yapacağı şok diyetler mide ağrısına neden olabilir.

Mide Ağrısında Yemek Tüketiminin Önemi

İnsanların kendilerine yemek yeme için vakit ayırması çok önemlidir. Çünkü özellikle öğle aralarında hızlı yemek yeme alışkanlığı her dönem mide ağrısı oluşmasını sağlar. Mide ağrısından kurtulmak için yatmadan iki saat öncesinden itibaren hiçbir şey yemek yememek gerekir. Kişinin özellikle azı dişlerinden çürük olması mide ağrılarının oluşmasına neden olur. Mide ağrılarının dindirilmesinde sıcak çay etkilidir.

mide ağrısına çay
mide ağrısına çay

Sindirimi kolaylaştırdığı gibi midenin de sıcak kalmasını sağlar.  Mide ağrılarından uzaklaşmak için mide sebze tüketmek gerekir. Karnabahar, lahana en sık tüketilmesi gereken sebzelerdir. Salatalarda kullanacağınız elma sirkesi de mide ağrısının oluşumuna engel olacaktır. Çiğ olarak tüketilen sebzelerde veya yapılan yemeklerde zeytinyağı kullanılması mide ağrısını giderecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir