Tasarruflu Isınma Yöntemleri

7 Ağu

Kış aylarında ihtiyacımız olan ısınma gereksinimini tasarruflu yapmak ve yüklü miktarlarda fatura ödememek için sadece bazı ufak tefek değişiklikler yapmamız gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken konular evimizde ihtiyacımız olan ısıyı daha ucuza sahip olmamızı sağlayacak.

1)Perde Kullanımı: Kış ayları güneşli gün sayısının az olduğu aylardandır. Bu nedenle kış aylarında bilhassa gündüz, güneş alan odaların perdeleri açılmalı ve eve güneş girmelidir. Güneş alan odaların diğer odalara oranla daha çabuk ve daha fazla ısındığı bilinen ve kanıtlanmış bir gerçektir. Ayrıca güneş alan odalarda kullanacağınız ince kumaştan perdelerde odalarınızın ısınmasını sağlayacaktır.

kolay ısınmaya perdeli çözüm
kolay ısınmaya perdeli çözüm

2) Soba Kurulumu: Doğalgaz ya da merkezi ısıtma sistemi olmayan kişilerin tercih ettiği kömür sobasının boru tesisatının çok uzun olmaması gerekir. Çok uzun olan borular ısıyı tam veremez ve ev ısınmaz. Çok uzun tutulmayan boru tesisatı ısıyı daha iyi yayar. Boruların uzun tutulması aynı zamanda sağlık açısından da zararlıdır.

3) Merkezi Isıtma:  Bazı apartmanlarda kullanılan merkezi ısıtma sisteminde yakıt olarak doğalgaz yerine kömürün tercih edilmesi daha az yakıt harcanmasına ve ısınma maliyetinin düşmesine katkı sağlayacaktır.

4)Kombi Kullanımı: Kombi kullanırken zamana göre ısısını ayarlamak tasarruflu bir ısınma sağlayacaktır. Gündüz kullanırken 50 derece seviyelerinde kullanmak gece yatarken ise 25 derece seviyelerine düşürmek daha az yakıt tüketimini sağlayarak tasarruf etmenizi sağlar. Aynı zamanda kombi günlük olarak sürekli açılıp kapatılmamalıdır. Bunun daha fazla enerji tükettiği bilinir.

kombiyi tasarruflu kullanma
kombiyi tasarruflu kullanma

5)Kapı ve Pencere Yalıtımları: Evin içerisindeki ısıyı tutan ve dışarıdan soğuk hava gelmesini önleyen kapı ve pencerelerin yalıtımı son derece önemlidir. Eğer yalıtım yoksa sünger yardımıyla içerideki ve dışarıdaki havanın etkileşimi kesilmelidir. Böylece evin ısısı korunarak daha az yakıt yakmanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.