Otomatik Vites Aracın Avantajları

27 Şub

Bilindiği gibi piyasada düz vitese alternatif olarak otomatik vitesli araçlar bulunmaktadır. Otomatik vitesli araç tercih edenlerin en büyük nedeni otomatik vitesli araçların düz vitese göre daha rahat olmasıdır. Vitesteki değişimler sürüş boyunca aracın kendisi tarafından otomatik olarak değiştirilir. Buna göre hıza göre vites düşmüş ya da çıkmış olur. Bu durum sürücülere daha konforlu bir sürüş sağlamaktadır.

otomatik vites
otomatik vites

Fiyatlar Neredeyse Aynı

Otomatik vitesli araçlara talep düz vitesli araçlara olan talebe oranla günden güne artmaktadır. Herkes konforlu sürüşün tadını çıkartmak istemektedir. Fiyat farkı ise eskiden otomatik viteslilerde daha fazlayken gün geçtikçe düz vitesli araçlarla aynı fiyata kadar düşme göstermiştir. Otomatik vitesli aracın tek handikabı düz vitese göre daha fazla yakıt tüketmesidir. Otomatik vitesli araçlarda genel olarak sol ayak kullanılmaz. Gaz ve fren pedalları sağ ayak ile kullanırlar.

otomatik vites kullanımı
otomatik vites kullanımı

Vites üzerinde R,R,N ve D harfleri bulunmaktadır. Vites P konumunda ise şanzıman kilitli anlamındadır. Örneğin araç uzun süreli bir beklemedeyse ya da park halindeyse P konumunda durur. Şayet araç geri geri gidecekse R konumunda olmalıdır. N konumu ise aracın boşta olduğu anlamındadır. Araç hareket ediyorsa vites N konumuna getirilmez. N konumu dediğimiz durumda vites düz vitesli araçların boştaki durumu ile aynıdır. Araç sürüş halinde olacaksa D konumuna almak gerekir. Araç D viteste ise otomatik vites kendisini birinci vitese atacaktır. Hız arttığı takdirde duruma uygun vites kendisini değiştirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.