Perma Yaptırmak Saça Zarar Verir mi?

19 Şub

Kıvırcık saçlar kadınların vazgeçilmezlerinden biri. Doğal kıvırcık saçlara sahip olamayanların tercihi olan perma ise, oldukça güzel görüntüler sunuyor olmasına rağmen, kadınların aklında soru işaretlerine neden oluyor. Dikkatli ve uzman biri tarafından yapılan perma uygulaması, kişiye özel işlemler uygulandığı takdirde saçlara düşünüldüğü gibi zarar vermeyecektir.

permanın deriye zararı
permanın deriye zararı

Permanın Saça Zararları

Perma işlemi sırasında saçlara kimyasal bir losyon uygulanır. Bu madde bazı cilt tiplerinde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Böyle bir şeyle karşılaşmamak için perma yaptırmadan önce kulak arkası ta da dirsek içine bu kimyasal losyonu uygulamak ve bir gün boyunca beklemek gerekir. Bu zaman zarfında herhangi bir alerjik reaksiyon söz konusu değilse, saç derisi için de olumsuz bir etkisi olmayacaktır.

Perma losyonu saça uygulandığında zarar veren bir formüle sahip değildir. Ancak yanlış bir uygulama yapılırsa bu durumda saç zarar görür. Ayrıca uzun süre bekletmek de saçların yanmasına neden olur.

permanın zararları
permanın zararları

Perma uygulaması yapılırken zamanın aşılmamasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca permadan sonra da saçların kırılmaması ve bakımlı kalabilmesi için permalı saçlara özel olarak geliştirilen bakım kremlerini kullanmak gerekir.

Perma losyonu içerisinde yer alan amonyak ve hidrojen, saç gözeneklerinin açılmasına aynı zamanda da saçın doğal yapısının bozulmasına neden olur. Bu sayede saç çok daha kolay şekil alır hale gelir. Yapılan işlem sırasında herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı müddetçe, perma uzman ellerde hiçbir şekilde saça zarar vermeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir