Prenses Doğum Epidural Anestezi Yöntemi

12 Şub

Doğum sancıları her hamile kadının kabusudur. Hamilelik süresince yaşanan doğum sancısı sendromu aşırı gerginlik ve stres yaratarak anne adayının psikolojisini derinden etkiler. Doğum sancısı anne adayının lüzumsuz yere acı çekerek fizyolojik stres oluşturmasına ve bitkin düşmesine  neden olur. Bu soruna tıp biliminin bulduğu çözümün adı Epidural Anestezi, ağrısız kolay doğumun halk arasında karşılığı bulan ismi ise ”prenses doğum”dur.

epidural doğum
epidural doğum

Epidural Ağrısız Doğumun Avantajları Nelerdir?

Epidural anestezi ağrısız normal doğum ve sezaryen için mükemmel bir yöntemdir. Psikolojik olarak rahatladığınız için kas spazmınız çözülür normal doğum şansınızı artırır. Uygun zamanda ve dozda uygulandığında doğumu hızlandırır. Epidural analjezi sizi tamamen bayıltmaz, bilinciniz yerinde olarak doğumunuzu yaparsınız. Ayrıca mide bağırsak hareketlerini durdurmaz, metabolizmanızın çalışmasını  engellemez. Doğumdan sonra kısa sürede yürüyebilirsiniz.

prenses doğum
prenses doğum

Epidural Anestezinin Sakatlık Riski Taşıdığı Doğru mu?

Yorgun ve bitkin olmadığınız için yavrunuzu çok daha çabuk kucağınıza alabilir, hemen emzirmeye başlayabilirsiniz. Sezaryen ameliyatlarında açılan kesinin iyileşme süreci ve ağrılarında da etkilidir. Epidural anestezinin sakat kalma riski ile ilgili iddialar ise oldukça yersizdir. Tekniğine uygun olarak, uzman doktorlar tarafından yapıldığında  ağrısız doğumun anneye ve de bebeğe yarar sağlamaktan başka bir zararı yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir