Rektal(Makat) Kanaması Kanser Nedeni Olabilir

13 Ağu

Kadın ve erkekte görülme oranı eşit olan rektal kanama önemli hastalıkların habercisi olabilir.Dışkılama sonucunda makattan kan gelmesidir. Kalın bağırsağın son kısmında bulunan rektum ya da anüsten kaynaklanır. Kan, kırmızı renkliyse kalın bağırsak veya anal bölge hastalıklarındandır. Dışkıya bulaşık olmayanlar ise hemoroid veya fissür kaynaklıdır.

rektal kanama
rektal kanama

Rektal Kanamalar Hangi Durumda Ciddilik Taşır?

Sindirim sisteminin bazı yerinde çok az kanama olduğunda hemen belli olmaz. Gizli kan tetkikleriyle ortaya çıkar. Az şekilde olan bu kanamalar sonucunda anemi tarzı kansızlıklar oluşmaya başlar. 50 yaş üzerinde olan kişilerde daha önce bu tarz kanamalar görülmeden aniden çıkmışsa mutlaka doktora görünmeleri gerekir.

Kanama şiddeti farklıdır. Kendiliğinden durur. Tekrarlayan kanama durumlarını dikkatli şekilde gözlemlemelisiniz. Halsizlik ve baş dönmeleri yapabilir. Her kanama araştırtılmalıdır. Küçük bir kanama neticesinde kansere yol açan durumlar yaşanabilir.

sağlık
sağlık

Şiddetli kanama durumunda hasta bazen bayılacak hissine kapılır. Kısa sürede testler yaptırılarak, sonuç hakkında bilgi sahibi olmanız önemli. Bu tarz şikayetlerden kişi çoğu zaman utanır ve sıkılıp anlatamaz. İlk görüldüğü an önlem alınmalı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir