Saçta Aşırı Yağlanma Olmasının Nedenleri

11 Ağu

Birçok insanın sıklıkla karşılaştığı ve rahatsız edici bir durum olan saçlarda yağlanma problemi, saçların kısa bir süre içerisinde kötü ve kirli bir görünüm kazanmasına sebep olur. Özellikle ince telli ve düz saçlara sahip olan kişilerde yağlanma daha sık görülür. Hatta banyodan çıktıktan birkaç saat sonra bile saçları tekrar eski haline dönebilir. Bu durum özellikle ince telli saçlara sahip olan kişilerin en çok rahatsız olduğu konu haline gelir.

saç bakımı
saç bakımı

 İnce Telli Saçlara Sahip Olanların Saçı Neden Daha Çok Yağlanır?

Aslında yağlanma olayı kişinin saç diplerinde çok fazla yağ bezi üremesiyle ilgili bir durum değildir. Yağlanmanın bazı kişilerde daha sık görülmesi, tamamen saçların yoğunluğu ve dökülme oranıyla ilgilidir. Normalde saç dibindeki yağ bezleri, 1 cm metrekare başına 100 adet saç teline etki etmesi gerekirken, gün içerisinde dökülen ve zayıflayan saçlar olduğu için 100 yerine 50 adet saç teline etki eder. Bu da yağlanmanın, kişinin saçında daha belirgin görünmesine sebep olur. Bu yüzden ince telli saça sahip olan kişilerin yağlanma problemini bu kadar sık yaşamalarının sebebi esasen budur.

saç yağlanması
saç yağlanması

Bunun dışında çok sık görülmeyen yağlı egzama, saç mantarı gibi hastalıklar da saçlarda aşırı yağlanmanın habercisidir. Bu gibi durumlarda doktora gitmeden herhangi bir uygulama yapılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir