Şeker Tüketimi Nasıl Azaltılır?

25 Oca

Şeker tüketiminizi azaltıyorsanız, bu maddenin eksikliğini de bir yandan gidermeniz gereklidir. Sağlıklı bir bünye için şeker oranını azaltırken günlük lif tüketim miktarınızı 30 ile 40 grama çıkartmanız gereklidir. Uzman diyetisyenlerin tavsiyelerine göre tam tahıllı olan ürünler şekerin yerine tüketebileceğiniz besinler arasındadır.

küp şeker
küp şeker

Şeker tüketimini azaltırken bol bol meyve tüketebilirsiniz. Meyvenin içerisinde yer alan şeker doğal olduğundan dolayı sağlıklı ve besleyicidir. Uzmanların tavsiyelerine göre kayısı, erik, elma, portakal ve greyfurt gibi meyveler şeker ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz meyveler arasında yer almaktadır.

Sebze Yemekleri Tüketin

Sebze yemeklerine ağırlık vermeniz de şeker ihtiyaçlarınızı karşılayabilmenizi sağlayacaktır. Sebzeden elde edilen doğal şekerler aynı zamanda karbonhidrat ihtiyacınızı da karşılayabilmektedir. Yemeklerinize kepekli makarna ve haşlanmış patates ekleyerek, şeker açığınızı giderebilir ve sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz.

 

Kahvaltı öğünlerinizde şeker tüketimini azaltmak istiyorsanız süt, meyve ve doğal meyve suları tercih edebilirsiniz. Böylelikle kahve çay tüketiminizde kontrol altına alınmış olur. Rafine şekeri ise sağlığınız açısından sofranızdan kesinlikle uzak tutmanız gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir