Şok Diyetlerin Zararları

9 Ağu

Kilo vermek birçok insanın en fazla istediği şeylerden bir tanesi. Ancak özel günler ya da yaz aylarında gidilecek olan tatiller söz konusu olduğu zaman insanların büyük bir kısmının aklına öncelikli olarak gelen şeylerden biri hızlıca kilo vermek oluyor. Şok diyet olarak adlandırılan bu diyetler her ne kadar kilo verildiğini düşünmeye yardımcı olsa da ilerleyen dönemlerde hem sağlığa zarar verilmesine neden oluyor hem de diyet bırakıldığı zaman verilen kilolar misli ile geri alınacaktır.

kilo vermek uğruna yapılanlar
kilo vermek uğruna yapılanlar

Şok Diyet Neden Zararlıdır?

 Normalde günde 1600 kalori alan biri, yapacağı diyet esnasında kalori alımını 600 kaloriye düşürdükleri zaman bir anda metabolizma yavaşlamaya başlayacaktır. Metabolizmanın yavaşlaması sonrasında ise kilo verim süreci ciddi şekilde yavaşlayacaktır. Diyetin sona ermesi ile birlikte normal beslenme düzenine geri dönüldüğü zaman çok daha fazla kilo alınmasına sebep olur.

şok diyet yapmanın zararı
şok diyet yapmanın zararı

Düşünülenin aksine yapılacak olan şok diyetin sonrasında kişiler diyetten öncekine oranla çok daha yüksek yağ oranına sahip olabilecekler. Bunun sebebi ise yapılan şok diyet esnasında vücudun kaybedeceği yağ oranı çok düşük olacak ve insanlar genellikle kas kütlelerini kaybettiklerinin farkına varamayacaklar.

Yapılan şok diyet esnasında vücut açlık moduna geçeceği için ortaya ilk önce halsizlik durumu çıkacaktır. Bununla beraber kişiler diyetleri boyunca sürekli aşırı sinirlilik haline sahip olacağından günlük yaşamında işlerinin büyük bir bölümünü yapamaz hale gelmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir