Varis ve tedavi yöntemleri

11 Ara

Varis, bir damar rahatsızlığıdır. Gereken önem verilmezse, ileride büyük sıkıntılara yol açabilir. Bacak bölgesinde ki toplardamarlar, kirli kanı akciğer ve kalbe taşıyarak temizlenmesini sağlarlar. Bu bölgede yaşanacak olan yorulmalar ve gerilmeler, zamanla bu damarın işlevini yerine getirememesine neden olacaktır. Bu durumda ortaya çıkacak olan varisler, hastalığın ifşasına neden olur. Uzun süre ayakta hareketsiz bir şekilde kalmak, kalıtsal etkiler ve aşırı kiloya sahip bünyelerde, varisin görülme ihtimali daha fazladır. Kişinin kendisini bu noktada sürekli kontrol altında tutması gerekir. Kişi, kendisinin doktorudur. Uzun süre ayakta kalmak eğer kendisini yoruyor ise, bu eylemden ara ara vazgeçmeli ve kendisini dinlendirme yolunu seçmelidir.

varis çorabını kimler kullanmalıdır
varis çorabını kimler kullanmalıdır

 

Cerrahi müdahale

Kişinin kendi çapında alacağı tedbirler her zaman işe yaramayabilir. Bacaklarda varisler meydana gelebilir. Bu andan itibaren, uzman bir hekim gözetiminde tedaviye başlanmalıdır. Geç kalınması ya da önemsenmemesi, durumların daha da sıkıntılı bir hale gelmesine neden olur. Bu alanda iki tedavi yöntemi mevcuttur. Varis tedavisi içi öngörülen iki yöntem vardır. Kişilerin tedavi süreçlerinde başvurulan iki yöntemin dışında, en belirgin olanı hastanın iyileşme süresi boyunca, ideal ölçütlerde kendisine bakması gerekir. Birinci yöntem klişe olarak sayılan cerrahi müdahaledir. Ancak cerrahi müdahalede bazı riskler vardır. Bu riskler genel itibariyle her hekim tarafından göze alınmadığı için, cerrahi operasyon klişelerden öteye geçememiştir.

Modern tıp ile gelen devrim

Hal böyle olunca, tıp dünyası yeni gelişmelerin ortaya çıkması için başka düşüncelere içerisine girmiştir. Bu düşüncelere sonucunda, ikici tedavi yöntemi olarak lazerle müdahale ortaya çıkmıştır. Bu noktada modern tıptan da yeteri kadar destek alındığını söylemek, sanırım yanlış bir ifade olmayacaktır. Lazer operasyon, cerrahi operasyondan biraz daha farklıdır. Farklı olması, müdahale esnasında sinirlere zarar vermeyecek olmasından ileri gelir. Sinirlere zarar verilmemesi, hastalığın ileriki dönemlerde nüksetmesini engelleyecektir. Lazer operasyonlarında bu başarıya erişilmesi, cerrahi operasyonu ikinci plana atmıştır. Modern tıbbın getirmiş olduğu bu yenilik sayesinde, varis tedavisinde müspet gelişmeler ortaya çıkmıştır. Tedavi süreçlerinin sona ermesinden sonra ki dönemlerde, hastaların aynı şikâyetten yakınmamaları, bu başarıyı tescillemiştir.

varis çorabı
varis çorabı

 

Varis tedavisi için iki yöntemden bahsettik. Bu yöntemler tıp dünyasını ilgilendiren detaylar. Bizler biraz daha kendimize odaklanmalıyız. Günlük hayatta bizleri yoran aksiyonları asgariye indirmek, ilk atacağımız adımlardır. Bu adımları istikrarlı bir şekilde hayatımıza uygularsak, bu hastalığa karşılaşma riskimizi minimize edebiliriz. Her şey kendi elimizde, yorulabiliriz, işlerimizi ağır olabilir ama bu kendimize zaman ayırmamızın önüne geçemez. Kendimize zaman ayırmalı ve dinlenme sürelerimizi iyi değerlendirmeliyiz. Uzun süre ayakta kalan ve hareketsiz bir şekilde olan bacaklar, zamanla bu rahatsızlığa davetiye çıkarıyor, bu gerçeği bilerek yola devam etmek en azından sizlere bilgi verecek, rehberlik edecektir. Bu rehberi hayatınızın her durumunda, kendinize hatırlatın ve bu gerçekten asla uzaklaşmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir