Yüz Tanıma Cihazı ve Özelliği

9 Ara

İnsanların, doğuştan birçok özelliği diğerlerinden kendilerini ayırt eder. Yüz tanıma cihazı bu bakımdan eşsiz bir ürün olarak son nesil uygulamaları arasında yerini alır. Parmak izleri, avuç içi, gözler insanları birbirinden ayırır. Kimlik belirlemesi işlemlerini biyometrik teknoloji kullanarak yapan uzmanların geliştirdiği özel sistemler ile doğru bilgilere ulaşmak günümüzde çok kolay. Yüz tarama sisteminde temas olmadığı için kolay şekilde uygulanır. Hızlı ve güvenilir eşleştirmeler ile kimlik bilgilerine kısa sürede ulaşılır.

yüz tanıma güvenliği
yüz tanıma güvenliği

 

Yüz Tanıma Cihazı ve Kullanım Yerleri

Yüz tanıma sistemlerinin güvenilir oluşunu ve diğer kimlik tanıma bilgilerine göre tespitlerinin daha hızlı olduğuna tanık olacaksınız. Sistem özellikle sınır kapıları, toplu taşıma merkezleri, havaalanları, stadyumlar ve insanların yoğun olduğu durumlarda etkili çözümler sağlar. Kişi yüzleri sistem tarafından yakalanır ve analiz edilir. Eşleştirilerek yüz tanıma bilgileri yapılır. Yüz tanıma cihazı son nesil uygulamaları içerisinde güvenli kullanılan yöntemlerden biri olarak yaygın şekilde kullanılmaya başladı.

Yüz Tanıma Cihazları Nasıl Çalışır?

Video görüntülerinden insan yüzleri yakalanması işlemi anında yapılır. Görüntüler ile kimlik bilgileri kısa sürede analiz edilir. Kalabalık alanlarda da etkili şekilde yüz tanımlanması yapılır. Aranan kişileri bulmada başarılı çalışmalar yaptığı bilinir. Veri bankalarından gerçek zamanlı kimlik kontrolleri ile ulaşılmak istenen kişiye kısa sürede ulaşılması sağlanır. Veri bankası görüntü arşivlerinden istenilen kişiye ulaşılması mümkün. Teknolojinin gelişme göstermesi güvenlik işlemlerinin de teknolojiye uyumlu şekilde birleşmesini sağladı. Yüz tanıma cihazlarında suiistimal olmaz. Kişilerin bilgilerine retinadan kısa sürede ulaşılır.

yüz tarama
yüz tarama

 

Yüz Tanıma Cihazı Aşamaları

Yüz tanıma cihazı başarılı şekilde 3 aşamada gerçekleştirilen işlemler sonucu kişi tanımlamasını yapar. Kişi tespitleri aşamalı olarak gerçekleştirilir. İlk aşama kişilerin kimliklerinin belirlendiği kişi tanımlama bölümüdür. İkinci aşama ise kişi tanımlamadır. Kişi tanımlama ile kalabalık alanlarda dahi kişilerin taraması yapılır. Son aşama olan kişi doğrulama ile kayıtlı bulunan kişiler hakkında bilgiler sağlanır. Doğru kişi olup olmadığı ise kişi onaylama bölümünden sonra ortaya çıkar.

Yüz tanıma cihazları ile kişilerin verileri depolanır. Kişi yüzlerinde değişiklik olmuşsa dahi güncellenen veriler sonucunda kişilerin tanımlaması hemen yapılır. Hafıza özelliği sayesinde kişi bilgilerine güvenilir şekilde ulaşılır. Göz tanımlaması gözlük takan kişilerde de rahatlıkla yapılır. Sistemde bulunan kişilerin yüzleri belirli sürede sistem tarafından güncellenerek, hafızaya kaydedilir. Göze zararı olmadığı için güvenli kullanım alanına sahip bir cihazdır. Günümüz yeni nesil projeleri içerisinde başarısı kanıtlanmış cihazlar olan yüz tanıma sistemini tüm işyerleri başarı ile işletmelerinde kullanır. Yüz tanıma cihazlarını özellikle yazılım ve donanımı yüksek olan firmalardan sağlamanız kaliteyi de sizlere getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir