Yatak Odası Takımı Seçiminde Altın Kurallar

7 Mar

Yatak odası seçimi keyifli olsa da çoğu zaman kafa karıştırıcı da olabilmektedir. Gerek rahatlık gerek görünüm olarak evin genel temasına uygun seçilecek yatak odası ahengi de artıracaktır. Kaliteli bir uykunun temeli olan yataklar dekorasyon bazında trendlere ayak uydurabilmelidir. Günümüzde renk, tasarım gibi etkenler yatak seçiminde oldukça önemlidir. Ancak her renk ya da her tasarım her eve uyum sağlayamaz. Bunun nedeni her evin kendine has bir yapısının olmasıdır.

yatak odası dekoru
yatak odası dekoru

Öncelikle yatak odası dekorasyonu tercih edilirken bakılması gereken ilk şey sağlık yönünden nasıl olduğudur. Sağlıklı bir yatak ile seçime başlanabilir. Yatağın kumaşı önemlidir. Jakarlı dediğimiz kumaş türleri sağlık açısından pek tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine pamuklu veya örme dediğimiz kumaşlar tercih edilebilir.

Sağlık Açısından En Uygunu Seçilmeli

Seçilen yatak ne çok yumuşak ne de çok sert yapıda olmalıdır. Yatağın orta sertlikte ve ortopedik yapıda olması tavsiye edilir. Şayet kişi bel ağrısı çekiyorsa ya da bel fıtığı gibi ciddi problemleri var ise yatak seçimi daha önemli bir konu haline gelecektir.

yatak odası seçimi
yatak odası seçimi

Yatak seçilirken yatakta yatacak kişilerin boy ölçüleri de önemlidir. Boy unsuru yatak seçerken göz önünde bulundurulmalı, yatak bu boy ölçüsünden ortalama 15cm kadar daha fazla bir boyutta olmalıdır.

Yatak odası dekorasyonunda evin ışık alıp almaması, odanın büyüklüğü gibi etkenler de seçilecek yatak odası takımında etkilidir. Çok karanlık bir odadan bahsediyorsak mutlaka açık renkler tercih edilmelidir. Oda küçük ise geniş boyutlu dekorasyonlar tercih edilmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir