5. Ay Gebelik

28 Kas

Beşinci ayda bebeğin gelişimi daha da hızlanır. Bunun nedeni kalbinin artık daha fazla kan pompalaması ve dolayısıyla organlarının, sistemlerinin ve iskelet yapısının da gelişimini daha hızlı sürdürmesidir. Bebeğin saçları ve kaşları bu süreçte gelişir. Ayrıca her ne kadar anne ve babaların duyma imkanı olmasa da bebekler hamileliğin beşinci ayı içerisinde hıçkırmaya başlar. Bebeğin vücut ısısını anne karnında da koruması gerekir. İşte bu nedenle kahverengi renkte bir doku geliştirir. Bu doku yağdan oluşur ve bebeğin vücut ısısını muhafaza eder.

5.Ay Gebelik Döneminde Bebeğin Gelişimi Nasıldır?

Bebeğin kemik yapıları güçlenmeye başlasa da henüz tüm kemikleri oluşmamıştır. Ayrıca bebeklerin bazı kemikleri doğumdan sonra birleşir. Bebeğin işitme sinirleri de bu dönemde gelişir. Artık bebekler anne karnında, rahim içindeki tüm sesleri duymaya başlar. Bu yüzden bebeklere beşinci aydan itibaren müzik dinletilebilir ve ebeveyn adayları beşinci aydan itibaren bebekleriyle konuşmaya başlayabilir.

minyon tiplerde 5.ay gebelik
minyon tiplerde 5.ay gebelik

Bebeklerin yutma fonksiyonu da 5. ay hamilelik döneminde gelişir. İçerisinde bulunduğu amniyon sıvısından her gün bir miktar yutar. Ayrıca bebeğin cildi üzerinde verniks olarak adlandırılan bir doku oluşur. Bu doku beyaz renktedir ve görevi de bebeğin cildini çatlaklara karşı korumaktır. Bebeğin yutma fonksiyonu ile beraber böbrekleri de gelişmeye başlar.

Hamileliğin 5. Ayı Yaşananlar

Bebeklerin beyin ile vücut iletişimi gebeliğin 5. ayı içerisinde başlar. Artık kaslarını hareket ettirmesini sağlayan sinirlerin gelişimi tamamlanmıştır. Beyinden kaslara komut gidebilir ve böylece vücudu ile beyni arasındaki iletişim de başlar. Haliyle bebek daha fazla hareket etmeye de başlar. Ancak anne adayları henüz bu hareketleri hissedemez. Beşinci ayın sonunda ender durumlarda bebeğin hareketleri anne adayı tarafından hissedilebilir.

Anne adayı bu dönemde bebeğin daha da hareketlenmesine bağlı olarak mide guruldamaları yaşamaya başlar. Ayrıca midesinde bazı hareketlenmeler de hissedebilir. Tüm bunlar endişe veren durumlar değildir. Anne adayının hormonlarında artış meydana gelir. Dolayısıyla bu hormonlar bebeğin gelişiminin hızlanmasını da sağlar. Anne adayının kan basıncı da yükseldiği için tansiyonu bir miktar yükselir ve yüksek düzeyde seyreder. Bu nedenle ani hareketlerden ve kendisini yoran hareketlerden kaçınması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir