Gebelik Takibi Nasıl Olmalıdır?

12 Tem

Gebelik Takibi, gebeliğin başlamasından doğumun gerçekleşmesine kadar süren uzun süreçli bir dönemdir. Bu döneme öncelikle annenin sağlık durumu ölçülerek girişilir. Eğer ki annede bulaşıcı hastalıklar varsa yada ateşli bir hastalık geçirmiş ise bu araştırılır.

gebelik
gebelik

 

Gebeliğin olumsuz sonlanmasına neden olacak bir durum varsa bu tespit edilmeye çalışılır. Kansızlık varsa bu kansızlığı giderildikten sonra annenin gebe kalması istenilir. Anne adayında vitamin eksikliği, halsizlik, aşırı kilo, aşırı zayıf gibi sorunlar varsa öncelikle bu sorunlar giderilmeye çalışılır.

Gebelik Başladıktan Sonra;

Anne adayı her ay düzenli olarak doktoruna başvurur. Her ay annenin kilosu ve tansiyonu ölçülür ve muayene edilir. İlk aylardan itibaren düzenli olarak ultrasonla bebeğin kilosu, boyu ve herhangi bir hastalığının olup olmaması takip edilir.

gebelik
gebelik

Eğer sağlıklı bir gebelik geçirmek istiyorsanız gebelik takibinizi doktorunuzla eş zamanlı yürütmelisiniz. Aynı şekilde doktorunuzun önerilerine uymalı gereken titizliği göstermelisiniz. Sağlıklı bir gebelik için beslenmenize gereken şekilde önem vermeli kalsiyum ve vitamin eksikliği durumunda doktorunuz önerisinde ilaç almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir