Hamilelikte Meyve Tüketimi

14 Tem

Gebelik sürecinde beslenme en çok dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri. Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması için annenin ne yediği oldukça önemli. Kendisini değil bebeğini besleyecek şekilde tüketim yapan anne adayları aşırı kilo alımı durumunun da önüne geçmiş oluyor.

hamilelikte beslenme
hamilelikte beslenme

 

Gebelikte beslenme söz konusu olduğunda meyve tüketimi önem arz eder. Bebeğin vitamin ve mineral bakımından güçlenmesi için uzmanların bol meyve tüketimi önerdiği doğru, ancak aşırıya kaçıldığında şeker problemi yaratacağı ve zaman içerisinde aşırı kilo alımına neden olacağı da unutulmamalı.

Gebelikte Hangi Meyveler Yenmeli?

Gebelikte beslenme hafife alınmayacağı gibi, tüketilen besinlerin sağlık değeri de hafife alınmamalı. Mutlaka organik meyveler tüketmeli, hormonlu gıdalardan uzak durmalısınız. Hamileyken en çok ihtiyacınız olan vitamin C vitaminidir. Bu nedenle portakal başta olmak üzere mandalina ve greyfurt gibi meyveleri tüketmeye dikkat edin. C vitamini desteği sayesinde vücudun demir minerallerini tutmasına da yardımcı olabilirsiniz.

 

Sarı meyveler folik asit içerir, bu nedenle kayısı ve nektari de besin listenizde yer almalı. Elma ve muzu da gebelikte tüketmeye dikkat etmeli, özellikle bebeğin bunlardan alacağı mineraller göz ardı edilmeden düzenli şekilde tüketim sağlanması önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir